Częściowe zaćmienie Słońca w gimnazjum w Kornowacu

Kółko astronomiczne „Gromada Otwarta” działające przy naszym Oratorium zorganizowało w gimnazjum w Kornowacu pokaz częściowego zaćmienia Słońca. Na dzień 20 marca 2015r. czekaliśmy z niecierpliwością. Obserwacje mogły zakłócić jedynie chmury, których na szczęście nie było. Piękna pogoda, radosne nastroje i uśmiechy na twarzy towarzyszyły wszystkim podczas pokazów zjawiska. Uczniowie mieli możliwość obserwacji zaćmienia na trzy różne sposoby: przez duży teleskop ze specjalnym filtrem słonecznym, przez multimedialną projekcję obrazu z kamery zamontowanej do mniejszego teleskopu oraz przez bezpośrednią obserwację okiem uzbrojonym w filtr słoneczny, lub maskę spawalniczą. W trakcie pokazu nad bezpieczeństwem i pomyślnym przebiegiem obserwacji czuwali członkowie „Gromady Otwartej” i dk. Marian Gruszczyk. Z każdą klasą podczas projekcji zjawiska p. dyrektor Jolanta Błaszczok przeprowadziła pogadankę na temat historycznego i geograficznego aspektu zaćmień Słońca. Z otwartego zaproszenia na obserwacje skorzystali wszyscy nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły oraz przedstawiciele Urzędu Gminy. Zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentującego to wydarzenie: www.youtube.com/watch?v=3J5ydXaRVuU